Moto přilby

Jak vybrat velikost

   

Výběr správné velikosti helmy je velice důležitý. Lidé mívají tendenci volit velikost nové helmy spíše větší, protože se zdá být na hlavě pohodlnější, ale při nárazu taková přilba chrání výrazně méně. Základní představu o velikosti přilby, jakou budete potřebovat, získáte změřením obvodu hlavy krejčovským metrem (zhruba 1,5 cm nad obočím a kousek nad ušima), a podle tabulek níže zjistíte příslušnou velikost přilby. Před nákupem si ale musíte každou přilbu vyzkoušet. Při zkoušení si helmu nasaďte (pokud jezdíte v kukle pak i s kuklou), přilbu zapněte a nějakou dobu v helmě vydržte. Přilbu mějte na hlavě pokud možno co nejdelší dobu,teprve po čase se ukáže, zda vás přilba někde nepříjemně netlačí. 

Správně zvolená přilba vám musí na hlavě sedět pevně, ale pohodlně a nesmí vás nikde tlačit. Novou přilbu volte spíše těsnější, protože každá přilba se používáním po čase vymačká a zhruba o půl čísla zvětší. 
Zkuste, jak v přilbě vidíte dopředu v „zalehnuté“ poloze, ověřte si periferní vidění, zda se dokážete podívat přes rameno a zda přilba neomezuje pohyby hlavy a krku. Zakmitejte hlavou doprava a doleva,dozadu a dopředu. Přilba nesmí být volná a při upnutém podbradním řemínku také nesmí jít stáhnout přes hlavu zezadu dopředu. Zafixujte si helmu rukama a zkuste v ní protočit hlavu. Pokud má hlava v helmě volný pohyb, zkuste menší velikost. Naopak, pokud vás helma tlačí, například na spáncích, je malá. Pokud vás však přilba tlačí jen místně, ale jinak sedí dobře, naši prodejci umí přilbu v tomto místě ručně upravit tak, aby vám přilba sedla perfektně.

Ověřte si také, že vás do krku netlačí zapnutý řemínek nebo rychlospona, a že ovládací prvky helmy - otevírání plexi, ovládání sluneční clony, větracích otvorů a podobně - je možné i v rukavicích.
Pokud máte možnost, nejlepší je vyzkoušet si přilbu přímo za jízdy.

Velikosti přileb LS2

Velikost helmy Obvod hlavy cm
XXS 51- 52 cm
XS 53 - 54 cm
S 55 - 56 cm
M 57 - 58 cm
L 59 - 60 cm
XL 61 - 62 cm
XXL 63 - 64 cm

Informace o materiálech

   

Skořepiny

Skořepiny bezpečnostních přileb se vyrábějí buď vstřikováním z kvalitních plastů (nejčastěji z polykarbonátu), anebo jsou laminované ze skelných vláken (fiberglas), případně z karbonu a kevlaru. Firma LS2 používá u svých polykarbonátových přileb speciální patentovanou technologii vstřikování HPTT (vysokotlaké termoplastické vstřikování), při které se plast vstřikuje do formy pod extrémně vysokým tlakem. Přilby LS2 jsou díky této technologii velmi bezpečné, a přesto vycházejí cenově velice příznivě.

Přilby ze skelného laminátu jsou přilby vyšších cenových kategorií, ale také stojí výše na stupnici kvality a bezpečnosti. Nejkvalitnější, nejexkluzivnější, nejlehčí, nejbezpečnější ale také nejdražší jsou helmy karbonové a kevlarové, po kterých sáhnou spíše movitější zákazníci nebo závodníci. Nejčastěji se v praxi setkáte s helmami laminátovými nebo plastovými.

Bezpečnostní přilby jsou konstruované tak, aby co nejlépe ochránily to nejcennější, co máte - vaší hlavu. Bezpečná helma ovšem zároveň nesmí být příliš těžká. Proto jsou přilby konstruované tak, že mohou vydržet vždy pouze jeden velký náraz, a po něm se musí co nejdříve vyměnit za novou. Při silném nárazu se totiž změní strukturální vlastnosti skořepiny v místě nárazu, a taková přilba má potom jen zlomek své původní pevnosti, a tím i bezpečnosti. Pokud jste tedy s vaší přilbou havarovali, měli byste jí co nejdříve vyměnit za novou. Máte-li pochybnosti, poraďte se s prodejcem. Ze stejného důvodu je také důležité upřednostňovat novou helmu před nákupem helmy z druhé ruky, protože u ní nikdy nevíte,co všechno má za sebou, a tudíž jak bezpečná bude.

 

Tip: Pořiďte si tu nejkvalitnější helmu,na kterou vám ještě stačí kapsa. U helem více než kde jinde platí,že čím dražší, tím bezpečnější.
 

Interiéry

Všechny námi prodávané helmy jsou vybavené kvalitními komfortními antialergickými vyjímatelnými a pratelnými interiéry. Při jízdě na silnici, a zejména pak v terénu, je přilba vystavená prachu, blátu, vlhkosti a hlavně působení potu, takže možnost čas od času vyjmout interiér z helmy a vyprat jej, je doslova neocenitelná.

 

Jak pečovat o přilbu

Čistění vnějšku přilby

Pokud je na přilbě zaschlý hmyz nebo bláto, před čištěním přilbu na několik minut pokryjte navlhčeným papírovým ubrouskem nebo vlhkým měkkým hadříkem. Po odmočení jdou tyto nečistoty potom snadněji dolů. Pokud chcete, můžete vyjmout plexi, dostanete se pak i na jinak nepřístupná místa. Celý vnější povrch přilby opatrně omyjte vlažnou vodou a jemným neagresivním mýdlem. Přilbu opláchněte a přitom dbejte, aby voda nenatekla dovnitř přilby. Po uschnutí můžete ošetřit těsnění plexi a ovládací / sklápěcí mechanismy silikonovým olejem. Přilbu nikdy nečistěte agresivními chemikáliemi, benzínem, organickými rozpouštědly a jinými agresivními nebo abrazivními prostředky, které by mohly materiál nebo lakování helmy narušit.


Čistění interiéru

Přilba je během používání vystavená působení prachu, bláta,vlhkosti a hlavně potu, a tak je občasné vyprání interiéru velmi vhodné, a to hlavně u motokrosových a čtyřkolkových helem. Všechny námi prodávané helmy jsou opatřené vyjímatelnými, plně pratelnými interiéry, které se snadno čistí. Pokud je přilba po jízdě pouze zaprášená, dostanete prach z interiéru vysátím vysavačem. Pro praní interiéru jej opatrně vycvakněte, a nejdřív lícnice a pak celý interiér vytáhněte ven. Interiér ručně vyperte ve vlažné vodě s neagresivním mycím prostředkem bez výrazné vůně, vhodné jsou například neparfemované dětské šampóny na vlasy. Interiér vymáchejte v čisté vlažné vodě, vymačkejte (nezkrucujte!), a nechte jej na vzduchu důkladně uschnout. Vysoušení nikdy neurychlujte fénem ani nedávejte interiér na přímé slunce nebo u tepla. Dokonale suchý interiér vsaďte zpět do přilby.


Čistění plexi

Zaschlé bláto a zbytky hmyzu na plexi integrálních a výklopných helem odstraňujte, je-li třeba, při každé zastávce pod tekoucí vodou. Vyrábějí se také speciální cestovní čisticí ubrousky na plexi - v sadě je vždy jeden navlhčený ubrousek a jeden ubrousek k vytření do sucha. Hmyz z plexi jde lépe odstranit, když plexi pokryjete navlhčeným hadříkem, papírovým ubrouskem nebo toaletním papírem, a necháte cca 5 minut působit. Papír pak odstraníte i s většinou mušek, zbytek odstraníte rukou (nikoli nehty!) pod tekoucí vodou. Důležité je navlhčený ubrousek z plexi pouze sejmout, nikoli jím plexi otírat, protože i jemný papír může obsahovat abrazivní částice a vnější stranu plexi, i když bývá opatřena vrstvou odolnou proti poškrábání, může násilné odstraňování nečistot poškodit. Pokud je vnitřní strana plexi opatřena vrstvou proti mlžení, ta vyžaduje čištění pouze teplou vodou bez čisticích prostředků. Nakonec plexi osušte měkkým hadříkem, ale pouze lehkými dotyky,stírání může způsobit předčasné poškození této vrstvy.


 

CLS DEAL s.r.o.
Františka Bartoše 524
760 01 Zlín - Mladcová

+420 733 641 533
info@xenony-zlin.cz

Prodejna
Františka Bartoše 524
760 01 Zlín - Mladcová

+420 577 104 217
+420 777 122 612
info@clszlin.cz
10:00 - 14:30 a 16:00 - 18:00

Prodejna skútrů - Fany Moto
Hradišťská 1132
686 03 Staré Město
8:30 - 17:00
Doprava zdarma Při nákupu
nad 1000Kč